EGZAMINY NA STOPNIE W KARATE KYOKUSHIN
dla osób powyżej czternastego roku życia.
W Karate Kyokushin funkcjonuje oparty na japońskiej tradycji system stopni uczniowskich (kyu) i mistrzowskich (dan).
Kolejne stopnie oznaczane są różnymi kolorami pasów lub odpowiednimi pagonami (tzw. „belkami”) naszytymi na pasie. Stopnie uczniowskie (kyu) liczy się od dziesiątego kyu (najniższy stopień) w górę.
Biały pas nie oznacza żadnego stopnia i służy do zawiązywania karategi (stroju do treningu karate), przez osoby, które nie zdobyły jeszcze żadnego stopnia w Karate Kyokushin.
Stopnie mistrzowskie (dan) oznaczane są zawsze czarnym pasem i odpowiednia ilością złotych pagonów – od stopnia 1 dan do najwyższego 10 dan.
Aby zostać posiadaczem danego stopnia należy zdać egzamin – prowadzony zawsze przez uprawnionego egzaminatora. Egzaminatorami z ramienia POKK Sosai w Polsce są: Shihan Tadeusz Krygowski, Shihan Adam Gazda , Shihan Ryszard Kiper .Do każdego stopnia przyporządkowane są odpowiednie wymagania egzaminacyjne. Egzamin składa się z technik kihon (uderzeń, bloków, pozycji), kata (form będących połączeniem powyższych technik) i kumite, czyli walki sportowej.
STOPNIE „JUNIOR”
Dzieci trenujące Karate Kyokushin w specjalnie wyprofilowanych grupach objęte są systemem stopni uczniowskich kyu „junior”. System ten oparty jest na tradycyjnym, opisanym powyżej schemacie stopni i kolorów pasów, natomiast różni się doborem wymagań egzaminacyjnych – są one dostosowane do możliwości motorycznych, koordynacyjnych i psychicznych dziecka.
W systemie „junior” wymagania na stopnie podzielono na dwie części – stąd w ramach jednego kyu zdaje się dwa egzaminy. Egzaminy na stopnie dla dzieci odbywają się nie – jak w przypadku dorosłych – dwukrotnie w ciągu roku, lecz mogą odbywać się częściej. Podstawowe egzaminy podsumowują półroczne okresy treningowe (odbywają się zazwyczaj w grudniu i czerwcu), natomiast dodatkowe egzaminy mogą mieć miejsce na obozach treningowych, gdzie duża intensywność zajęć powoduje, że odpowiadają one kilku miesiącom normalnego treningu w sekcji.
Egzaminów na kolejne stopnie nie można łączyć, ani pomijać ich kolejności. Każdy egzamin oznacza się opisanym powyżej kolorem pasa i czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym pagonem na pasie odpowiadającym danemu stopniowi junior.
Zasady naszywania belek.
- Odległość pierwszego pagonu od początku pasa 10 cm.
- Kolejne pagony naszywamy w stronę środka pasa w odległości 2 cm.
- Szerokość pagonów ok.0,5 cm
Kończąc 14 rok życia adept Karate Kyokushin zachowuje posiadany kolor pasa i kolejny egzamin zdaje w tradycyjnym systemie dla młodzieży i dorosłych.